Foto van Marten Visser

Marten Visser

FISCALIST, AUTEUR &

BEDRIJFSADVISEUR

Box 3 2028 gaat door.”Gijzeling”Tweede Kamer.

Op 19 januari jl.is het wetsontwerp Box 3 2028 behandeld door de Tweede Kamer. Tijdens het overleg met de staatssecretaris kwamen diverse vragen en opmerkingen aan bod. Het wetsontwerp regelt dat in box 3 niet langer het fictieve rendement, maar het werkelijk behaalde rendement op vermogen wordt belast. Onder het “werkelijk rendement” vallen de daadwerkelijk genoten opbrengsten uit vermogen, zoals rente, huur, dividend en overige inkomsten. Dus de genoten renteopbrengsten, huuropbrengsten, dividenden en overige opbrengsten van vermogen. Ook worden jaarlijkse waardemutaties, de zogenoemde vermogensaanwas, in aanmerking genomen, behalve bij onroerend goed. De waardestijging van vastgoed wordt pas belast bij verkoop; dit heet vermogenswinst.

Belasten vermogensaanwas of vermogenswinst?

Het wetsvoorstel belast vermogensaanwas, behalve bij onroerend goed. De meeste Kamerfracties pleiten echter voor één uniforme benadering: een vermogenswinstbelasting, waarbij pas belasting wordt geheven bij verkoop.
Een belangrijk argument hiervoor is dat belastingplichtigen anders belasting moeten betalen over niet-gerealiseerde winsten en daardoor mogelijk bezittingen moeten verkopen om de belasting te kunnen voldoen.

Discussie met de Staatssecretaris

Vrijwel alle Kamerleden gaven aan de voorkeur te hebben voor een bredere vermogenswinstbelasting in de toekomst. De staatssecretaris noemde deze wet dan ook een “tussenstation”.
Er bestaan bovendien zorgen over de uitvoerbaarheid van de wet en over de vergelijkbaarheid van cijfers tussen vermogensaanwas- en vermogenswinstbelasting. De staatssecretaris heeft toegezegd op korte termijn aanvullend cijfermateriaal te leveren.

"Gijzeling"door de Tweede Kamer

De Staatssecretaris dringt aan op spoed: uiterlijk 15 maart 2026 moet het wetsvoorstel zijn aangenomen. Lukt dat niet, dan kan de wet niet op 1 januari 2028 ingaan en moet invoering minimaal een jaar worden uitgesteld.
Dat zou volgens de staatssecretaris een begrotingsgat van € 2,4 miljard veroorzaken. Dit leidde tot wrevel in de Kamer: een Kamerlid sprak zelfs van “opjagen en gijzelen, we moeten tekenen bij het kruisje”. Ook klonk kritiek op het gebrek aan ruimte voor aanpassingen.

De vermoedeliijke uitkomst?

De kans lijkt groot dat het wetsvoorstel wordt aangenomen. Gezien de lopende informatiebesprekingen over een nieuw kabinet, zullen weinig Kamerleden het risico willen nemen om dat kabinet met een tekort van € 2,4 miljard te confronteren.

Wat kunt u doen als belastingplichtige richting 2028?

Het is verstandig om tijdig de effecten van deze wet op uw vermogen te beoordelen. Enkele overwegingen:
• Vastgoed: Overweeg verkoop of inbreng in een BV (let op overdrachtsbelasting). Stel onderhoudswerk uit tot na 1 januari 2028; dan zijn deze kosten aftrekbaar. Laat eind 2027 uw vastgoed taxeren.
• Aandelen: Herzie uw beleggingen. Overweeg aan- of verkopen op basis van toekomstige verwachtingen of het opzetten van een beleggings-BV.
• Vermogen buiten Box 3: Denk aan alternatieven zoals kunst, vervoermiddelen of uitbreiding van het aandelenkapitaal van uw eigen BV.

We staan pas aan het begin van deze nieuwe Box 3-reis, maar het loont nu al om vooruit te denken.

De informatie in de artikelen heeft een signalerend karakter, is niet bedoeld als advies en de ontvanger/gebruiker kan hieraan geen rechten ontlenen. Tekst: Ondanks de zorgvuldige samenstelling van de inhoud van deze artikelen kan Nettax BV geen enkele aansprakelijkheid aanvaarden voor schade, direct dan wel indirect, ten gevolge van eventuele fouten, vergissingen of onvolledigheden van de aangeboden informatie. De artikelen kunnen verwijzen naar andere websites en andere bronnen.

Deel dit artikel